מילון מונחים מעולם גלישת הגלים

מילון מונחים מעולם גלישת הגלים

20 מונחים בסיסיים מעולם הגלישה שכל גולש חייב להכיר!!!

 

חרטום/Nose - האף של הגלשן.

טייל/Tail - הזנב של הגלשן.

ריילים/Rails - הצדדים של הגלשן.

ליש/Lease - הוא כבל שמחבר את הרגל האחורית של הגולש לגלשן. רצועת הגלשן מסייעת לשמור על הגלשן שלא יברח ויסחף כאשר הגולש נופל ומאבד אחיזה ברגליו. כמו כן, נועד למנוע מהגלשן לעוף על אנשים אחרים.

חרבות/Swords מן סנפירים המשפיעים על מידת היציבות של הגולש בזמן חיתוכים או דהירה על פני הגל.

שעווה/Wax - משמש על מנת למנוע החלקה של הרגל מהגלשן.

אסטרודק/Astrodeck - משטח גומי שמדביקים על הדק העליון באזור הטייל על מנת לתת אחיזה טובה יותר לרגל האחורית. האסטרודק בעצם מחליף את תפקיד השעווה מבלי שנצטרך למרוח אותה לפני כל סשן.

קוק/Kook - גולש שמסכן אחרים או חסר הבנה בנוגע לאתיקה של עולם הגלישה. לרוב הכוונה לגולש מתחיל, אך גם גולשים מנוסים יותר עלולים לחוות רגעים של קוקיזם.

שוחט - גולש מתקדם. 

וויפאאוט/Wipeout - נפילה מהגלשן בזמן רכיבה על גל. גולשים מתחילים זוכים להכיר את המושג הזה מקרוב.

קצף/Whitewash - המצב של הגל לאחר שהוא נשבר. לרוב גולשים מתחילים יתאמנו באזור של הקצף על מנת לצבור נסיון לפני המעבר לגלים הרציניים יותר.

דאק דייב (צלילת ברווז)/Duck-Dive - טכניקה שבה הגולש מטביע את הגלשן מתחת למים על מנת לצלול מתחת לגל מתקרב מבלי להיסחף לאחור במקום לחתור כנגד הגלים. מונע עייפות פיזית עד ההגעה לחלק האחורי של הגלים.

The Back - האזור שנמצא מאחורי החלק שבו נשברים הגלים ובו הליין-אפ יהיה ממוקם. הגולשים משתמשים בדאק-דייב כדי להגיע לשם.

ליין-אפ/Line-up - כך נקרא הקו שבו הגולשים מסתדרים ומחכים לתורם על מנת לתפוס את הגלים לפי הסדר.

סוול/Swell- במקור מדובר בגלים שמגיעים ממקום מרוחק מהחוף מבלי לאבד אנרגיה, והם הגבוהים והאיכותיים יותר. כיום משתמשים הגולשים המנוסים יותר במילה הזו כסלנג המתאר גל שווה שמגיע.

פיק/Peak - המקום הגבוה ביותר ממנו מתחיל הגל להשבר. הגולש שנמצא בפיק ממוקם באזור האידיאלי לתפיסת הגל ובדרך כלל מקבל את זכות הקדימה.

דרופ/Drop - הירידה שיש בגל. אם הגל גדול, הדרופ שלו יהיה גדול בהתאם.

פופ-אפ/Pop-Up - הרגע שבו עוברים משכיבה לעמידה בדיוק בירידת הגל. מתבצע בקפיצה אחת. יש שיטות שונות לביצוע הפופ-אפ ועל כל גולש למצוא את הדרך שמתאימה לו.

לפמפם/To Pump - כאשר נותנים פניות קטנות או דוחפים למטה את הגלשן עם הרגל הקדמית ונותנים לו לעלות חזרה ככה הרבה פעמים על מנת לצבור יותר מהירות על הגל.

פנייה/Cutback - לאחר שהגולש יודע לגלוש עד החוף השלב הבא הוא הפנייה שהיא התמרון הבסיסי ביותר על מנת להמשיך ולהשתפר בגלישה.